Podkarpacie24.pl
Czwartek, 20 Czerwca 2019
DO-MET

Logowanie

Nowe firmy

KATYŃ… OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA. W Zagórzu zostaną posadzone Dęby Pamięci

  »  Aktualności /  KATYŃ… OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA. W Zagórzu zostaną posadzone Dęby Pamięci

Galeria zdjęć Środa, 14 Kwietnia 2010

KATYŃ… OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA. W Zagórzu zostaną posadzone Dęby Pamięci

W kwietniu 2010 roku obchodzimy 70. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, rocznicę wymordowania przez NKWD na rozkaz Stalina ponad 21.000 oficerów Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej i Więziennej. Każda rocznica zbrodni katyńskiej zawsze była dla Polaków bardzo bolesna. Jednak nikt nie przypuszczał, że od 10 kwietnia 2010 roku ta rocznica nabierze również nowego wymiaru. Niestety po tragicznej katastrofie lotniczej – kwiecień będzie miesiącem w którym będziemy również czcić pamięć 96 Ofiar, które zginęły lecąc oddać cześć zamordowanym w 1940 roku oficerom II Rzeczpospolitej.

Społeczny Program upamiętniania zbrodni katyńskiej „KATYŃ...OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA” trwa od 2008 roku, swoim patronatem objął go również Śp. Prezydent RP, prof. Lech Kaczyński. Celem programu jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie ponad 21 tysięcy DĘBÓW PAMIĘCI w 70. rocznicę tego wydarzenia. Każdy Dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie, według zasady jeden DĄB to jedno nazwisko. W Programie uczestniczy już blisko 2.000 instytucji z Polski i spoza jej granic.

Do programu przyłączyła się również Szkoła Podstawowa nr 2 w Zagórzu im. Jana Pawła II. Z tej okazji 20 kwietnia 2010 r Burmistrz Miasta i Gminy Zagórz, Dyrekcja i społeczność Szkoły Podstawowej nr. 2 zapraszają na uroczystość posadzenia „ Dębów Pamięci” w hołdzie zamordowanych w Katyniu mieszkańcom Zagórza.

Uroczystość była planowana już od jesieni ubiegłego roku, ponieważ szkoła zadeklarowała swój udział w tym szlachetnym przedsięwzięciu – i była planowana w trochę innym wymiarze- niestety tragedia z 10 kwietnia znacznie rozszerzyła ten wymiar. Z pewnością za każdym razem, gdy będziemy wracać wspomnieniami do mieszkańców naszego miasta zamordowanych w 1940 roku, będziemy również pamiętać o tej straszliwej tragedii, w której zginął Prezydent RP Lech Kaczyński , jego Małżonka oraz elita naszego kraju. Teraz już zawsze wspominając Katyń 1940 roku, będziemy też pamiętać o Smoleńsku 2010 roku. - mówi burmistrz Miasta i Gminy Zagórz – Bogusław Jaworski

W Zagórzu pod Krzyżem Milenijnym zostaną posadzone 3 dęby. Pierwszy pamięci podporucznika piechoty Jerzego Franciszka Alberta – urodzonego w Zagórzu 28 maja 1916 roku, drugi pamięci pułkownika kawalerii Wawrzyńca Łobaczewskiego, urodzonego 17 lipca 1875 roku również w Zagórzu i ostatni trzeci poświęcony podporucznikowi Zbigniewowi Wyskielowi urodzonemu w Zagórzu 11 listopada 1912 roku.

Sadzenie Dębów Pamięci – to dla lokalnej społeczności, jedna z niewielu okazji do odszukania śladów życia i często bogatej działalności „Bohaterów ” na rzecz wspólnego dobra mieszkańców miasta, powiatu czy gminy. Należy pamiętać, że rozstrzelani w Katyniu oficerowie zginęli także dlatego, że byli w ogromnej większości osobami o nieposzlakowanej opinii, cenionymi i szanowanymi za działalność na rzecz społeczności lokalnej.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI - 20 kwietnia początek godzina 11.00

- Msza Święta w kościele pw. Św. Józefa Rzemieślnika w Nowym Zagórzu za dusze zamordowanych mieszkańców Zagórza.
- Przejście pod Krzyż Milenijny.
- Posadzenie Dębów
- Złożenie kwiatów, zapalenie zniczy i zaciągnięcie warty honorowej
- Przejście do Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w zagórzu, powitanie i przedstawienie gości
- Wprowadzenie do uroczystości
- Część artystyczna „Prawdy nie można rozstrzelać”
-  Przemówienie gości
-  Zakończenie uroczystości


Autor:   UMiG Zagorz


Dodaj swoją opinię

Dostęp do komentowania mają tylko zalogowani użytkownicy.

Powiadom znajomego

Pola oznaczone (*) są wymagane.
 
 
 
Kod weryfikacyjny

Wpisz cyfry, które widzisz na obrazku.

 
Dbamy o Twoją prywatność
Podane przez Ciebie powyższe adresy e-mail nie zostaną przesłane do Redakcji serwisu i nie będą udostępnione żadnym podmiotom lub osobom trzecim.

Opinie

Jeszcze nikt nie dodał swojego komentarza do tego artykułu.

¤ wyraź swoją opinie jako pierwszy ¤

Copyright 2003 - 2016 © Podkarpacie24.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)

Bieszczady | Domki Bieszczady | Bieszczady Domki | Skoki spadochronowe | Firmy Podkarpacie