Podkarpacie24.pl
Sobota, 18 Stycznia 2020

Logowanie

Nowe firmy

 Firma Wicker z Łętowni beneficjentem projektu unijnego Granty na dizajn

  »  Aktualności /   Firma Wicker z Łętowni beneficjentem projektu unijnego Granty na dizajn

Galeria zdjęć Piątek, 29 Listopada 2019

 Firma Wicker z Łętowni beneficjentem projektu unijnego Granty na dizajn

Wicker – polski producent ręcznie wyplatanej wikliny, biorący udział w projekcie unijnym Granty na dizajn, po raz pierwszy nawiązał współpracę z projektantką mebli – Agą Przepiórzyńską. Efektem wspólnych działań jest oryginalna kolekcja z wikliny, konstrukcji metalowej i szkła hartowanego. Inicjatywa łącząca polskie przedsiębiorstwa meblarskie z projektantami wzorniczymi to forma wsparcia Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i krok w rozwoju designu w regionie.

Kolekcja mebli, zaprojektowana przez Agę Przepiórzyńską, składa się z serii stolików wsuwanych oraz ławy z siedziskiem. Produkty dostępne są w kolorach: białym, czarnym, pudrowym oraz ciemnozielonym. Wchodzące w skład kolekcji meble zostały wyplecione ręcznie z polskiej, uprawianej lokalnie, wikliny.

- Proces projektowania kolekcji rozpoczął się od sprawdzenia oczekiwań klienta. Przeprowadziliśmy krótką analizę – rynku oraz konkurencji, która przybliżyła nas do określenia tych potrzeb. Dzięki zastosowaniu lokalnie wytwarzanej wikliny, która jest chlubą marki Wicker, zyskaliśmy produkt ekologiczny i współczesny. Zależało nam też, aby odejść od klasycznej, złotej wersji materiału, która powszechnie występuje w sklepach, stąd wybór takich kolorów, jak: biel, czerń, pudrowy róż i ciemna zieleń – opowiada Aga Przepiórzyńska, projektantka kolekcji.

Projekt Granty na dizajn umożliwia polskim firmom meblarskim stworzenie unikalnych kolekcji z pomocą profesjonalnych projektantów i design managerów. Jedną z nich była firma Wicker, łętowiański producent ręcznie wyplatanej wikliny z polskich plantacji, w portfolio którego znajdują się tradycyjne wyroby wiklinowe.

- W naszym regionie podkarpackim tradycja wyplatania z wikliny trwa od ponad 200 lat. Staramy się jednak iść z duchem czasu, dlatego stale unowocześniamy wyroby, wprowadzamy oryginalne formy i nadajemy im nową stylistykę, tak, aby były adekwatne to zmieniających się warunków. Już od jakiegoś czasu myśleliśmy o nawiązaniu współpracy z profesjonalnym projektantem wzorniczym, dlatego gdy tylko usłyszeliśmy o programie wspieranym przez PARP, postanowiliśmy spróbować. Pozyskana od projektanta wiedza pokazała nam, jak wiele obliczy ma wiklina i jak wiele nieznanych kierunków, może jeszcze wyznaczyć – dopowiada Joanna Radomska, prezes firmy Wicker.

Inicjatywa łącząca projektantów wzorniczych z polskimi przedsiębiorstwami meblarskimi to forma wsparcia Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw meblarskich w Polsce. Program to nie tylko źródło praktycznej wiedzy dotyczącej projektowania wzorniczego mebli, ale również cykl szkoleń z zakresu szeroko pojętego designu, od trendów społecznych, konsumenckich i technologicznych, po komunikację oraz dystrybucję i sprzedaż. Granty na dizajn, realizowane przez biuro strategiczno-projektowe CODE design, były przeznaczone dla firm, które wcześniej nie korzystały z usług profesjonalnych projektantów mebli.

Wystawa na międzynarodowych targach – Warsaw Home Expo, na których firma Wicker zaprezentowała kolekcję stworzoną przez Agę Przepiórzyńską, była zwieńczeniem całego procesu projektowego mebli.

Działanie Granty na dizajn jest elementem Programu Polskie Meble, koordynowanego przez Polski Fundusz Rozwoju. W rządowej Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju branża meblarska została określona jako jedna z polskich specjalizacji przemysłowych. Projekt odbył się w ramach Poddziałania 2.4.1. Centrum analiz i pilotaży instrumentów inno_LAB Pilotaż „Granty na dizajn” Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, 2014 – 2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekt zrealizowało biuro strategiczno-projektowe CODE design.

materiały nadesłane

Autor:   .


Dodaj swoją opinię

Dostęp do komentowania mają tylko zalogowani użytkownicy.

Powiadom znajomego

Pola oznaczone (*) są wymagane.
 
 
 
Kod weryfikacyjny

Wpisz cyfry, które widzisz na obrazku.

 
Dbamy o Twoją prywatność
Podane przez Ciebie powyższe adresy e-mail nie zostaną przesłane do Redakcji serwisu i nie będą udostępnione żadnym podmiotom lub osobom trzecim.

Opinie

Jeszcze nikt nie dodał swojego komentarza do tego artykułu.

¤ wyraź swoją opinie jako pierwszy ¤

Copyright 2003 - 2016 © Podkarpacie24.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)

Bieszczady | Domki Bieszczady | Bieszczady Domki | Skoki spadochronowe | Firmy Podkarpacie