Podkarpacie24.pl
Poniedziałek, 26 Sierpnia 2019
SR SR SR

Logowanie

Nowe firmy

Gwałtowne burze i ulewy, przyda Ci się ubezpieczenie nieruchomości

  »  Aktualności /  Gwałtowne burze i ulewy, przyda Ci się ubezpieczenie nieruchomości

Galeria zdjęć Piątek, 31 Maja 2019

Gwałtowne burze i ulewy, przyda Ci się ubezpieczenie nieruchomości

Gwałtowne burze, orkany, trąby powietrze, deszcze nawalne – niszczycielskie zjawiska atmosferyczne coraz częściej nawiedzają już nie tylko mieszkańców krajów tropikalnych, ale również Polski. Jak twierdzą naukowcy, są one efektem zmieniającego się klimatu. Oznacza to, że nie możemy nic w tej sprawie zrobić. Możemy jednak nauczyć się z tym żyć…

W walce z brutalną naturą pomagają nam nowoczesne technologie, dzięki którym możemy nie tylko samodzielnie obserwować uaktualniane na bieżąco prognozy pogody, ale też otrzymywać powiadomienia SMS o nadchodzących, gwałtownych wiatrach, czy burzach w zależności od miejsca naszego pobytu. To bardzo pomocne narzędzia, jeżeli chcemy ochronić nas samych. Jednak w przypadku domu, czy mieszkania sama świadomość nadchodzącego zagrożenia nie będzie niestety przydatna. Razem z nią musi iść w parze świadomość ubezpieczeniowa, dzięki której decydujemy się na wykupienie odpowiedniej polisy, zanim niefortunne zdarzenie losowe zniszczy nasz majątek.

Gwałtowne zjawiska atmosferyczne najczęściej dotykają naszych nieruchomości, czyli tych elementów majątku, których nie jesteśmy w stanie relokować w obliczu zagrożenia. Chodzi tu zatem o nasze domy, mieszkania, lokale, domki letniskowe i inne budynki będące elementami naszego majątku. Wszystkie je można ubezpieczyć na wypadek zdarzeń losowych takich jak deszcz nawalny, pożar, huragan, zalanie, lawina, trzęsienie  ziemi, uderzenie pioruna czy upadek drzewa. Nie bez znaczenia, szczególnie w okresie zimowym, będą także zaleganie śniegu i lodu, czy osuwanie się ziemi. Jeżeli jesteśmy właścicielami domu, nigdy nie jesteśmy też w stanie przewidzieć, czy naszą nieruchomość dotknie powódź.

Wśród elementów nieruchomości, które można objąć ochroną ubezpieczeniową, znajdują się zarówno mury, jak i elementy stałe oraz wyposażenie. Najczęściej elementy te można ubezpieczyć osobno lub razem. Wiele osób nie zdaje sobie jednak z tego sprawy i często wykupuje ubezpieczenie domu i mieszkania obejmujące tylko część elementów składowych nieruchomości. Przykładowo osoby, które ubezpieczają nieruchomość w związku z zaciągnięciem kredytu mieszkaniowego – najczęściej ubezpieczają tylko mury i elementy stałe, zapominając o ruchomościach. Najczęściej uświadamiają sobie jednak ten błąd, dopiero gdy dochodzi do szkody.

Wracając jednak do meritum - mury to oczywiście konstrukcja budynku. Polisą najczęściej można objąć zarówno budynek mieszkalny, jak i pomieszczenia przylegające do niego takie jak na przykład garaż. Natomiast elementy stałe to już bardziej skomplikowane pojęcie. Najczęściej  są to elementy wbudowane na stałe, czyli stolarka okienna i drzwiowa, boazerie, podłogi, okładziny schodów, sufity podwieszane, grzejniki, piece, kominki, szafy wnękowe lub inne wbudowane na stałe, armatury, elementy wyposażenia łazienki takie jak wanna, umywalka czy kabina prysznicowa, a także zabudowa kuchenna oraz wiele innych elementów. Wybierając polisę ubezpieczeniową, nie można zapomnieć też o ruchomościach. Najczęściej to ich zniszczenie, czy kradzież są dla nas najbardziej dotkliwe emocjonalnie. Wraz ze zniszczonym aparatem fotograficznym znika wiele wspomnień z wakacji z dziećmi lub uroczystości rodzinnych, skradziony komputer nierzadko krył w sobie wieloletni know-how lub sporo pracy spędzonej nad zawodowym projektem. Wartości rodzinnej biżuterii też nie da się przecenić. O ile nie jesteśmy w stanie odkupić wartości emocjonalnej, o tyle dzięki ubezpieczeniu jak najbardziej będziemy mogli odkupić skradziony lub zniszczony przez żywioł telewizor, sprzęt hi-fi, laptop, czy sprzęt fotograficzny oraz biżuterię.

Oczywiście będzie to możliwe, jeżeli wykupując polisę, prawidłowo określimy tzw. sumę ubezpieczenia. Jest to kwota, do wysokości której ubezpieczyciel będzie odpowiadał za zniszczenie naszej nieruchomości. Sumę tę określamy odrębnie w przypadku ubezpieczenia murów i elementów stałych oraz ubezpieczenia wyposażenia. W przypadku ubezpieczenia murów i elementów stałych suma ubezpieczenia powinna odpowiadać wartości naszej nieruchomości, natomiast w przypadku ruchomości – wartości zgromadzonych w mieszkaniu ruchomości. Różnice zatem mogą być znaczne.

Decydując się na ubezpieczenie mieszkania, koszt roczny nie musi być wcale wysoki, a w skali wydatków na inne cele jest on praktycznie niezauważalny.  Koszt  ubezpieczenia mieszkania na rok to wydatek na poziomie kilkuset złotych. Oczywiście cena zależy od tego, jaką nieruchomość i gdzie zlokalizowaną ubezpieczamy. Jeżeli mamy niewielkie mieszkanie położone na wyższej kondygnacji w bloku – wówczas na pewno możemy oczekiwać znacznie niższej składki niż właściciel willi o powierzchni kilkuset metrów kwadratowych z garażami i pomieszczeniami gospodarczymi, mieszczącej się nieopodal rzeki. Warto również pamiętać, że oferty ubezpieczenia domu mogą różnić się od siebie w zależności od firmy ubezpieczeniowej, w której zdecydujemy się ją wykupić. Różnice te mogą dotyczyć nie tylko ceny, ale też zakresu polisy. Warto sprawdzić ubezpieczenie domu online, które często jest korzystniejsze dla naszego portfela.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

Autor:   .


Dodaj swoją opinię

Dostęp do komentowania mają tylko zalogowani użytkownicy.

Powiadom znajomego

Pola oznaczone (*) są wymagane.
 
 
 
Kod weryfikacyjny

Wpisz cyfry, które widzisz na obrazku.

 
Dbamy o Twoją prywatność
Podane przez Ciebie powyższe adresy e-mail nie zostaną przesłane do Redakcji serwisu i nie będą udostępnione żadnym podmiotom lub osobom trzecim.

Opinie

Jeszcze nikt nie dodał swojego komentarza do tego artykułu.

¤ wyraź swoją opinie jako pierwszy ¤

Copyright 2003 - 2016 © Podkarpacie24.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)

Bieszczady | Domki Bieszczady | Bieszczady Domki | Skoki spadochronowe | Firmy Podkarpacie