Podkarpacie24.pl
Poniedziałek, 20 Stycznia 2020

Logowanie

Nowe firmy

Miotła zbożowa? Poznaj najskuteczniejsze sposoby jej zwalczania!

  »  Aktualności /  Miotła zbożowa? Poznaj najskuteczniejsze sposoby jej zwalczania!

Galeria zdjęć Czwartek, 02 Maja 2019

Miotła zbożowa? Poznaj najskuteczniejsze sposoby jej zwalczania!

Miotła zbożowa to pospolity i bardzo uporczywy chwast jednoliścienny, którego występowanie w uprawach zbóż ozimych skutkuje dużymi stratami plonu. Zwalczanie tej trawy jest bardzo ważne, ponieważ silnie ogranicza wielkość plonów ziarna. Problem ten szczególnie nasila się w uprawach pszenicy, która są wyjątkowo wrażliwe na obecność miotły.

Skutki występowania miotły zbożowej

Miotła zbożowa, jeśli pojawi się w uprawach, stanowi bardzo silną konkurencję dla rozwijających się zbóż. Jest ona groźna zarówno dla upraw ozimych, jak i jarych. Dziesięć roślin na metrze kwadratowym uprawy przyczynia się do spadku plonu ziarna o 6%. W skrajnych przypadkach strata plonu ziarna może sięgnąć 70%.

Próg szkodliwości miotły zbożowej w uprawach jest niski i 10–15 roślin na metrze kwadratowym powinno stanowić sygnał do wykonania zabiegu. Jego wykonanie jest ważne zwłaszcza jesienią w uprawach ozimych, ponieważ gatunek ten rośnie nawet wtedy, kiedy zboża znajdują się w okresie spoczynku zimowego. Rozwijająca się miotła zużywa dostępną w glebie wodę i składniki mineralne, poprzez co młode rośliny mają gorsze warunki rozwoju. Stąd pozbycie się z pola miotły zbożowej ułatwia i wyrównuje kiełkowanie nasion zbóż, przyczynia się do lepszego ich wzrostu i krzewienia się, dzięki czemu młode zboża lepiej zimują.

Jak najlepiej zwalczyć miotłę zbożową?

Walka z miotłą zbożową nie jest prosta, ponieważ roślina ta wytwarza kilka tysięcy nasion, dojrzewających przed zbożami i osypujących się na glebę w czasie żniw. Jej nasiona są w stanie przetrwać w głębszych warstwach gleby i zachować zdolność kiełkowania przez kilka lat.

Zwalczanie miotły zbożowej prowadzi się z użyciem herbicydów selektywnych i tych o szerszym zakresie działania. Wybierając preparaty, trzeba stosować substancje aktywne z różnych grup, by nie dopuścić do powstania form odpornych na herbicydy. Do zwalczania miotły zarejestrowane są preparaty zawierające jedną lub więcej substancji czynnych.

Walkę z miotłą zbożową, szczególnie w uprawach ozimych, trzeba rozpocząć już jesienią. Warto wtedy zastanowić się nad tym, by pierwszy zabieg wykonać tuż po siewie zbóż, tak by pozbyć się konkurencji dla wschodzących zbóż. Poleca się oprysk na miotłę jesienią, ponieważ znajdujące się w początkowych fazach rozwoju rośliny są znacznie wrażliwsze na działanie substancji aktywnych stosowanych w opryskach niż rośliny starsze.

Do wykonania pierwszego zabiegu na miotłę doskonale nada się preparat aplikowany doglebowo i nalistnie, taki jak zawierający prosulfokarb Boxer 800 EC. Pozwala on na zwalczanie chwastów zarówno przed ich wschodami, jak i do fazy trzech liści.

Zwalczanie starszych roślin trzeba prowadzić z użyciem środków zawierających inne substancje czynne. Opryski na miotłę zawierające pinoksaden, takie jak Fraxial lub Axial 50, skutecznie zwalczają miotłę zbożową od wczesnych faz rozwojowych aż do momentu, kiedy już widać nierozwinięty liść flagowy, a kłos zaczyna pęcznieć. Preparaty te są wysoce efektywne w szerokim zakresie temperatur: od 3 do ponad 20 stopni Celsjusza, oraz przy wilgotności powietrza od 40 do prawie 95%.

Z kolei, kiedy oprócz miotły zbożowej na polu rosną inne gatunki chwastów, warto zastosować preparat taki jak Axial One, w którego skład wchodzi kilka związków aktywnych o różnych mechanizmach działania. Można także zastosować mieszaninę kilku produktów, taką jak np. Axial® Komplett 50EC wraz z Pike 20 WG, która zwalcza efektywnie wyrośniętą miotłę zbożową.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie Syngenta.pl.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

Autor:   .


Dodaj swoją opinię

Dostęp do komentowania mają tylko zalogowani użytkownicy.

Powiadom znajomego

Pola oznaczone (*) są wymagane.
 
 
 
Kod weryfikacyjny

Wpisz cyfry, które widzisz na obrazku.

 
Dbamy o Twoją prywatność
Podane przez Ciebie powyższe adresy e-mail nie zostaną przesłane do Redakcji serwisu i nie będą udostępnione żadnym podmiotom lub osobom trzecim.

Opinie

Jeszcze nikt nie dodał swojego komentarza do tego artykułu.

¤ wyraź swoją opinie jako pierwszy ¤

Copyright 2003 - 2016 © Podkarpacie24.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)

Bieszczady | Domki Bieszczady | Bieszczady Domki | Skoki spadochronowe | Firmy Podkarpacie