Podkarpacie24.pl
Poniedziałek, 27 Maja 2019
ZS2 TORUS

Logowanie

Nowe firmy

Od czego zależą koszty kredytu?

  »  Aktualności /  Od czego zależą koszty kredytu?

Galeria zdjęć Czwartek, 20 Grudnia 2018

Od czego zależą koszty kredytu?

Podawane w reklamach wysokości rat i całkowite koszty kredytu to tylko przykłady. Oferta dla każdego kredytobiorcy ustalana jest indywidualnie i może się znacząco różnić od „wzorca”. Przyjrzyjmy się czynnikom wpływającym na warunki każdego kredytu.

Spoglądając na atrakcyjnie wyglądające w reklamie niskie raty kredytu, trzeba mieć świadomość, że są one obliczone dla „reprezentatywnego przykładu”. Choć bazują na opisanych w reklamie drobnym druczkiem danych statystycznych, to nawet osoba bardzo zbliżona do „modelowego wzorca” może otrzymać kredyt na diametralnie innych warunkach. Podstawowa reguła udzielania kredytu mówi bowiem, że decyzja jest zawsze podejmowana w oparciu o indywidualną ocenę zdolności i wiarygodności kredytowej. A ta zależy od bardzo wielu czynników.

Źródło i wysokość dochodów

Podstawowe znaczenie dla oceny ryzyka kredytowego mają dochody potencjalnego kredytobiorcy. Ważna jest nie tylko ich kwota (przede wszystkim wpływa na ocenę zdolności kredytowej, czyli na wysokość maksymalnej kwoty kredytu), ale i ich źródło. Zdecydowanie w najlepszej sytuacji są osoby zatrudnione na czas nieokreślony, zwłaszcza w sferze budżetowej i w dużych, stabilnych firmach. Ich dochody oceniane są jako „pewne” i dla banku ryzyko pożyczenia im pieniędzy jest niewielkie. Kredyt może więc być tani.

Nieco gorzej mają pracujący w mniejszych firmach, zwłaszcza w branżach ocenianych jako „podwyższonego ryzyka”, np. budownictwo, transport. Zdecydowanie najbardziej „niepewni’ są w ocenie banków prowadzący własną działalność gospodarczą.

Im większe istnieje w ocenie banku ryzyko, że kredytobiorca może stracić dochody, tym gorsze warunki kredytu otrzyma. Znajdzie to odzwierciedlenie w wysokości oprocentowania.

Historia kredytowa

Duży wpływ na ostateczne warunki kredytu zaproponowane kredytobiorcy ma również ocena jego wiarygodności kredytowej. Bazuje ona przede wszystkim na historii dotyczącej danej osoby w rejestrach Biurach Informacji Kredytowej, która jest podstawą do wyliczenia oceny punktowej, powstającej wg bardzo skomplikowanego algorytmu. Uwzględnia ona zarówno czynniki pozytywne (np. różnorodność instrumentów kredytowych – kredyt, karta kredytowa, limit w rachunku, z których korzysta dana osoba), jak i negatywne (np. opóźnienia w regulowaniu płatności, egzekucje komornicze).

Brak jakichkolwiek wpisów o potencjalnym kredytobiorcy też skłania kredytodawcę do ostrożności. Nie wie on bowiem do jakiej grupy zaliczyć wnioskodawcę i z ostrożności zakwalifikuje go raczej do grupy „podwyższonego ryzyka”, której członkom proponowane jest wyższe oprocentowanie, od których wymaga się ubezpieczenia kredytu czy innych dodatkowych zabezpieczeń (np. poręczycieli, weksli, itp.).

Inne czynniki

Przy kalkulowaniu ostatecznych warunków kredytu uwzględniane są także i inne czynniki, np. wysokość pożyczanej kwoty, długość okresu kredytowania, dotychczasowa współpraca kredytodawcy z klientem, itp.

Dlatego nikogo nie powinny nikogo dziwić pytania, na które trzeba odpowiedzieć w kalkulatorze kredytów gotówkowych. To niezbędne minimum pozwalające na przedstawienie rzetelnego porównania ofert aż 26 banków.

Na podstawie przekazanych informacji system zaproponuje naprawdę tanie kredyty na ekredyt24.com.pl, uwzględniające sytuację konkretnego kredytobiorcy. Ostateczna decyzja zawsze należy do kredytobiorcy.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

Autor:   .


Dodaj swoją opinię

Dostęp do komentowania mają tylko zalogowani użytkownicy.

Powiadom znajomego

Pola oznaczone (*) są wymagane.
 
 
 
Kod weryfikacyjny

Wpisz cyfry, które widzisz na obrazku.

 
Dbamy o Twoją prywatność
Podane przez Ciebie powyższe adresy e-mail nie zostaną przesłane do Redakcji serwisu i nie będą udostępnione żadnym podmiotom lub osobom trzecim.

Opinie

Jeszcze nikt nie dodał swojego komentarza do tego artykułu.

¤ wyraź swoją opinie jako pierwszy ¤

Copyright 2003 - 2016 © Podkarpacie24.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)

Bieszczady | Domki Bieszczady | Bieszczady Domki | Skoki spadochronowe | Firmy Podkarpacie