Podkarpacie24.pl
Poniedziałek, 24 Lutego 2020

Logowanie

Nowe firmy

OC na raty – kiedy się opłaca?

  »  Aktualności /  OC na raty – kiedy się opłaca?

Galeria zdjęć Czwartek, 30 Sierpnia 2018

OC na raty – kiedy się opłaca?

Pomimo wyboru najtańszego OC na rynku, nie stać Cię na jednorazowe opłacenie składki? Opcja płatności ratalnej może okazać się dobrym rozwiązaniem. Zanim jednak kupisz polisę, sprawdź, jakie dodatkowe koszty poniesiesz z tego tytułu.

Jeśli w domowym budżecie brakuje gotówki na wykup OC, można skorzystać z oferty ratalnej, proponowanej przez większość ubezpieczycieli. Na rynku dostępne są warianty dwóch, czterech oraz dwunastu rat. Z płatnością ratalną wiąże się jednak większy wydatek.

Na ile części podzielisz składkę OC?

Najwięcej towarzystw ubezpieczeniowych zgadza się na płatność OC w dwóch półrocznych ratach. Nieco rzadziej spotykana jest oferta czterech rat, płatnych co kwartał. Wariant comiesięcznej opłaty składki jest wersją najdroższą i stosowaną stosunkowo rzadko, a samo finansowanie odbywa się zazwyczaj za pośrednictwem banków.

Dlaczego OC na raty jest droższe?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest bardzo prosta. Towarzystwo sprzedając polisę OC na raty bierze na siebie wyższe ryzyko, związane z nieopłaceniem polisy przez ubezpieczonego.

Jeśli właściciel auta nie zapłaci np. drugiej raty, ochrona nadal obowiązuje (aż do ostatniego dnia wynikającego z umowy), a więc w razie wystąpienia wypadku lub kolizji odszkodowanie i tak zostanie wypłacone poszkodowanemu. Dodatkowo, ubezpieczyciel nie może wypowiedzieć umowy OC kierowcy, który terminowo nie płaci kolejnych rat.

Najtaniej na dwie raty, najdrożej na dwanaście

Podział składki OC na raty zawsze wiąże się z dodatkową opłatą. W zależności od wewnętrznych postanowień danej firmy oraz ilości rat, może ona wynieść od 5% do nawet 40% początkowej ceny polisy.

Przykładowo, 33-letni doświadczony kierowca z Chorzowa, posiadacz Peugeota 206 (rocznik 2005 z silnikiem 1,1 w benzynie) kupi najtańsze OC w MTU (składka jednorazowa wynosi 839 złotych). Jeżeli:

  • wybierze podział składki na dwie raty, zapłaci za polisę 11% więcej (929 zł),
  • zdecyduje się na płatność kwartalną - całkowity koszt ubezpieczenia będzie wyższy o 28% (1073 zł).

Gdyby ten sam kierowca skorzystał z oferty innego towarzystwa, prowizja przy podziale składki na dwie raty wyniosłaby 17% (wzrost z 1520 zł na 1778 zł), natomiast koszt polisy opłacanej co kwartał byłby wyższy o 30%.

Ubezpieczenie pojazdu można zapłacić także w 12 ratach. Taka forma rozliczenia jest jednak najdroższa (całkowity koszt polisy może być nawet dwukrotnie wyższy) i stosowana przez bardzo nieliczne towarzystwa.

Jeżeli zależy nam na podziale składki na 12 rat, prawdopodobnie najtańsze rozwiązanie zaproponuje pośrednik w sprzedaży ubezpieczeń, który współpracuje z wybranym bankiem. Przykładowo, kalkulator OC Najtaniej u Agenta oferuje w/w przykładowemu kierowcy możliwość rozbicia składki na 12 rat (oferta dostępna tylko przez telefon). Miesięczne opłaty mogą wynieść od 80 zł, zatem całkowity koszt ubezpieczenia OC to ok. 960 zł, 14% drożej niż w przypadku płatności jednorazowej.

Co z ratą OC przy sprzedaży pojazdu?

OC po sprzedaży pojazdu przechodzi automatycznie na nowego właściciela pojazdu. Będzie on miał także obowiązek opłacenia kolejnych rat za OC. Uwaga! Sprzedający pojazd jest odpowiedzialny za opłacenie rat OC solidarnie z nowym właścicielem w okresie od dnia sprzedaży pojazdu do momentu powiadomienia towarzystwa o transakcji.

Jak kupić najtańsze OC na raty?

Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na jednorazowy wydatek, podział składki OC na raty na pewno będzie dobrym rozwiązaniem. Pamiętajmy jednak, aby zakup polisy był poprzedzony porównaniem ofert jak największej grupy ubezpieczycieli.

Najtańsze raty OC można znaleźć np. po porównaniu cen OC w internetowej porównywarce - najpierw wybieramy kilka najtańszych propozycji, a następnie sprawdzamy wysokość dopłat przy podziale na raty (potrzebne informacje znajdują się w szczegółach wybranej oferty na stronie porównywarki lub po przekierowaniu się na stronę ubezpieczyciela).

Opłacaj składki w terminie

Pamiętaj, że brak płatności raty nie oznacza braku konsekwencji, a te bywają bardzo dotkliwe. Po pierwsze, musisz liczyć się z upomnieniami ze strony towarzystwa, a w przypadku braku dalszej spłaty, z działaniami windykacyjnymi i wpisaniem do Krajowego Rejestru Dłużników. Towarzystwo przy braku płatności za OC w terminie nie przedłuży Ci polisy na kolejny okres. Brak ciągłości OC to natomiast kolejne konsekwencje w postaci wysokich kar ze strony UFG.

Artykuł sponsorowany

materiały nadesłane

Autor:   .


Dodaj swoją opinię

Dostęp do komentowania mają tylko zalogowani użytkownicy.

Powiadom znajomego

Pola oznaczone (*) są wymagane.
 
 
 
Kod weryfikacyjny

Wpisz cyfry, które widzisz na obrazku.

 
Dbamy o Twoją prywatność
Podane przez Ciebie powyższe adresy e-mail nie zostaną przesłane do Redakcji serwisu i nie będą udostępnione żadnym podmiotom lub osobom trzecim.

Opinie

Jeszcze nikt nie dodał swojego komentarza do tego artykułu.

¤ wyraź swoją opinie jako pierwszy ¤

Copyright 2003 - 2016 © Podkarpacie24.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)

Bieszczady | Domki Bieszczady | Bieszczady Domki | Skoki spadochronowe | Firmy Podkarpacie