Podkarpacie24.pl
Czwartek, 21 Lutego 2019

Logowanie

Nowe firmy

Montaż pomp ciepła - w pytaniach i odpowiedziach

  »  Aktualności /  Montaż pomp ciepła - w pytaniach i odpowiedziach

Galeria zdjęć Poniedziałek, 25 Czerwca 2018

Montaż pomp ciepła - w pytaniach i odpowiedziach

Koszty ogrzewania tradycyjnymi systemami grzewczymi stają się coraz bardziej kosztowne. Dlatego coraz więcej mówi się o montowaniu pomp ciepła. Są to najpopularniejsze obecnie alternatywne źródła energii cieplnej. Aby uzyskać realne i wymierne oszczędności z założenia pompy ciepła, należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowość jej instalacji.

Właściwie zamontowana pompa ciepła będzie służyć nam bardzo długo dostarczając tańszego ciepła. Najważniejszą zaletą systemu grzewczego z pompą ciepła jest oszczędność kosztów ogrzewania, ale nie można nie wspomnieć o tym, że ten system grzewczy jest również ekologiczny.

Jak zbudowana jest pompa ciepła?

System grzewczy z pompą ciepła składa się z trzech elementów:

  1. Głównego źródła energii w formie ciepła pochodzącego z promieniowania słonecznego zgromadzonego w środowisku naturalnym.
  2. Pompy ciepła "przepompowującej" ciepło na wyższy, użyteczny poziom temperatury. Potrzebna do tego energia (najczęściej elektryczna) jest również przetwarzana na ciepło.
  3. Odbiornika ciepła, którym są najczęściej wewnętrzna instalacja grzewcza i podgrzewacz ciepłej wody użytkowej.

 

Zasady prawidłowego montażu pompy ciepła

1. Odpowiednia proporcja wielkości gruntu do powierzchni ogrzewalnej domu O wydajności wymiennika gruntowego decydują głównie rodzaj i wilgotność gruntu. Wydajność cieplna gruntu, uwzględniająca współczynnik COP pompy ciepła, wynosi od 12,5 W/m2 dla gleby wysuszonej i piaszczystej, do 40 W/m2 dla przesączonej wodą. Stąd wynika, że do ułożenia kolektora płaskiego do pompy zaopatrującej w ciepło nowoczesny, prawidłowo izolowany dom, o współczynniku zapotrzebowania ciepła wynoszącym 55 W/m2, wymagana jest działka o powierzchni 4,5-1,5 razy większej od powierzchni ogrzewalnej domu. W praktyce powinna to być jednaj powierzchnia przynajmniej trzykrotnie większa, ponieważ nawet wtedy, kiedy grunt jest wilgotny, to może z czasem dojść do jego przesuszenia. Dzieje się tak z powodu zagęszczenia wykopów pod nowo powstające budynki. co bardzo często zmienia stosunki wodne gruntu.

2. Trawnik nad kolektorem Nad kolektorami nie można kłaść utwardzanej nawierzchni. Nie można jej również zasadzić drzewami ani przeznaczyć pod uprawy. Jedyną dopuszczalną formą jest trawnik.

3. Szczelność instalacji W przypadku wymienników gruntowych szczelność instalacji odgrywa najważniejszą rolę. Ewentualne, późniejsze zlokalizowanie nieszczelności jest tu praktycznie niemożliwe. Dlatego przy układaniu kolektora należy wyeliminować wszelkie połączenia złączkami gwintowanymi PE, a połączenia zgrzewane dopuszczać jedynie w wyjątkowych przypadkach.

4. Kolektor gruntowy usytuowany w stałym gruncie Kolektor pompy ciepła umieszczony w nasypie narażony jest na odkrycie w trakcie eksploatacji. Dzieje się tak np. po intensywnych ulewach.

5. Uzupełnianie ubytków glikolu Ubytki glikolu w kolektorze nie wolno uzupełniać wodą. Dochodzi wówczas do zmniejszenia stężenia glikolu, a w konsekwencji - w przypadku obniżenia się temperatury zewnętrznej - do zamarznięcia czynnika wewnątrz kolektora i jego zniszczenia.

6. Uzgodnienie projektu Projekt wymiennika gruntowego należy uzgodnić z dystrybutorem pompy ciepła. Umożliwi to ewentualne poszukiwanie przyczyny nieosiągania przez system grzewczy zamierzonych efektów.

7. Inwentaryzacja po wykonaniu instalacji Wybudowany kolektor przed zasypaniem ziemią powinien być sfotografowany. Sam przebieg instalacji powinien zostać naniesiony na powykonawczym planie geodezyjnym.

8. Niewielka odległość kolektora od budynku Kolektor umieszczony w znacznej odległości od budynku wymaga zastosowania pompy obiegu solanki o większej wydajności. Sama pompa pobiera energię elektryczną. Pobór ten wpływa na znaczne zmniejszenie współczynnika COP całego systemu z pompą ciepła.

9. Montaż pompy ciepła Wykonanie odwiertów zleca się specjalistycznej firmie montującej pompy ciepła, w której zakres wchodzą wykonanie fachowego projektu prac geologicznych oraz rejestracja instalacji.

studnia-768x342

foto: archiwum WIT-WIERT

artykuł sponsrowany

materiały nadesłane

 

Autor:   .


Dodaj swoją opinię

Dostęp do komentowania mają tylko zalogowani użytkownicy.

Powiadom znajomego

Pola oznaczone (*) są wymagane.
 
 
 
Kod weryfikacyjny

Wpisz cyfry, które widzisz na obrazku.

 
Dbamy o Twoją prywatność
Podane przez Ciebie powyższe adresy e-mail nie zostaną przesłane do Redakcji serwisu i nie będą udostępnione żadnym podmiotom lub osobom trzecim.

Opinie

Jeszcze nikt nie dodał swojego komentarza do tego artykułu.

¤ wyraź swoją opinie jako pierwszy ¤

Copyright 2003 - 2016 © Podkarpacie24.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)

Bieszczady | Domki Bieszczady | Bieszczady Domki | Skoki spadochronowe | Firmy Podkarpacie