Podkarpacie24.pl
Środa, 23 Maja 2018

Logowanie

Nowe firmy

Przyczyną śmierci 18-latki była zatorowość płucna. Śledztwo będzie kontynuowane w Rzeszowie

  »  Aktualności /  Przyczyną śmierci 18-latki była zatorowość płucna. Śledztwo będzie kontynuowane w Rzeszowie

Galeria zdjęć Czwartek, 16 Marca 2017

Przyczyną śmierci 18-latki była zatorowość płucna. Śledztwo będzie kontynuowane w Rzeszowie

BRZOZÓW, KROSNO / PODKARPACIE. Zakończyła się sekcja zwłok 18-latki, która w niedzielę zmarła kilka godzin po porodzie w Szpitalu Specjalistycznym w Brzozowie. Biegły patomorfolog powołany przez Prokuraturę Okręgową w Krośnie stwierdził, że przyczyną zgonu kobiety była zatorowość płucna.

Dorota Mękarska

Zatorowość płucna powstaje we wyniku zwężenia lub zamknięcia tętnicy płucnej lub jej rozgałęzień przez materiał zatorowy. Materiałem tym najczęściej są urywające się skrzepliny powstające w przebiegu zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych lub splotów żylnych miednicy mniejszej. W nielicznych przypadkach materiałem zatorowym są: tłuszcz (może powstać po złamania kości długich), powietrze (dostaje się do krwiobiegu najczęściej podczas wprowadzania lub usuwania cewnika naczyniowego z żyły), masy nowotworowe, płyn owodniowy (w tym przypadku śmiertelność wynosi prawie 90%) lub ciało obce.

U kobiet ciężarnych zatorowość płucna występuje cztery razy częściej niż w populacji ogólnej i jest przyczyną jednej trzeciej zgonów przyszłych matek. To ryzyko wzrasta w okresie połogu i jest przyczyną ponad połowy zgonów po porodzie. Ocenia się, że w Polsce rocznie ma miejsce około 20 tysięcy przypadków zatorowości płucnej. Tylko 20% przypadków kończących się śmiercią jest rozpoznanych klinicznie.

Jak informuje prokurator Aurelia Skiba z Prokuratury Okręgowej w Krośnie wynik sekcji zwłok stanowi dopiero wstępną diagnozę przyczyny zgonu. W trakcie sekcji pobrano materiał do badań histopatologicznych, które dadzą odpowiedź na pytanie: co było przyczyną zatorowości płucnej? Odpowie na nie biegły powołany przez Prokuraturę Regionalną w Rzeszowie, która w dniu dzisiejszym przejęła śledztwo. Rzeszowscy śledczy będą badać prawidłowość prowadzenia ciąży, przebiegu porodu i opieki po porodzie. Dopiero na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego zapadną decyzje, co do dalszego postępowania.

Autor:   .


Dodaj swoją opinię

Dostęp do komentowania mają tylko zalogowani użytkownicy.

Powiadom znajomego

Pola oznaczone (*) są wymagane.
 
 
 
Kod weryfikacyjny

Wpisz cyfry, które widzisz na obrazku.

 
Dbamy o Twoją prywatność
Podane przez Ciebie powyższe adresy e-mail nie zostaną przesłane do Redakcji serwisu i nie będą udostępnione żadnym podmiotom lub osobom trzecim.

Opinie

Jeszcze nikt nie dodał swojego komentarza do tego artykułu.

¤ wyraź swoją opinie jako pierwszy ¤

Copyright 2003 - 2016 © Podkarpacie24.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)

Bieszczady | Domki Bieszczady | Bieszczady Domki | Skoki spadochronowe | Firmy Podkarpacie