Podkarpacie24.pl
Poniedziałek, 22 Lipca 2019
ZS2 Zamek Lesko GOLBALUX

Logowanie

Nowe firmy

Józefa z Heinrichów Drozdowa i jej bracia – Kornel i Juliusz – uratowani

  »  Aktualności /  Józefa z Heinrichów Drozdowa i jej bracia – Kornel i Juliusz – uratowani

Galeria zdjęć Poniedziałek, 19 Listopada 2012

Józefa z Heinrichów Drozdowa i jej bracia – Kornel i Juliusz – uratowani

SANOK / PODKARPACIE. Dobiegły prace konserwatorskie przy zabytkowym nagrobku Józefy z Heinrichów Drozdowej z 1889 roku, pod którym spoczywają także jej dwaj starsi bracia – Kornel i Juliusz.

Ponieważ – naszym zdaniem -  sanoczanie mają prawo wiedzieć jak wydatkujemy pieniądze pochodzące m.in. z kwest -  przekazujemy garść informacji na ten temat – mówi Ewa Filip – prezes Stowarzyszenia Opieki nad Starymi Cmentarzami w Sanoku.

W tym roku przy renowacji pracowały Panie: Kamila Wojtowicz (konserwacja zabytkowego nagrobka z piaskowca) i Agnieszka Pasek ( renowacja zabytkowego metalowego ogrodzenia wokół nagrobka Józefy, Kornela i Juliusza). Konserwacja obejmowała prace budowlane, w ramach których zdemontowano bloki piaskowca, oczyszczono teren z pnia, usunięto korzenie rozsadzające obiekt a także zmurszałe fragmenty fundamentu.

Następnie teren wyrównano i wykonano nowy fundament z betonu oraz izolację przeciwwilgociową. Nagrobek poddano zabiegowi oczyszczenia powierzchni wodą pod ciśnieniem, dezynsekcji i impregnacji piaskowca. Uzupełniono jego ubytki, wykonano hydrofobizację, uczytelniono inskrypcje.

Odnowione też zostało ogrodzenie wokół nagrobka. Ogrodzenie to, o wymiarach 88x 296 x 154 zostało zdemontowane i przewiezione do pracowni gdzie poprzez piaskowanie  usunięto z niego starą farbę i korozję. Ponieważ było ono mocno zdeformowane należało przywrócić mu pierwotna formę co znakomicie się udało. Udała się również rekonstrukcja brakujących elementów.

Całość została pomalowana antykorozyjną farbą podkładową oraz antykorozyjną farbą do metalu o antycznym wyglądzie. Po wykonaniu tych prac ogrodzenie zostało zamontowane na pierwotnym miejscu. Umocowano na nich tabliczki informujące o źródłach finansowania tego przedsięwzięcia oraz krótkie notki biograficzne osób spoczywających pod nagrobkiem. Dotacje celowe na remont tego właśnie nagrobka przyznane zostały przez Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

Autor:   .


Dodaj swoją opinię

Dostęp do komentowania mają tylko zalogowani użytkownicy.

Powiadom znajomego

Pola oznaczone (*) są wymagane.
 
 
 
Kod weryfikacyjny

Wpisz cyfry, które widzisz na obrazku.

 
Dbamy o Twoją prywatność
Podane przez Ciebie powyższe adresy e-mail nie zostaną przesłane do Redakcji serwisu i nie będą udostępnione żadnym podmiotom lub osobom trzecim.

Opinie

Jeszcze nikt nie dodał swojego komentarza do tego artykułu.

¤ wyraź swoją opinie jako pierwszy ¤